PİYANO EĞİTİMİ ÜZERİNE;

Piyano'nun asil dünyası tanışın...

Piyano eğitimi ve öğretimi, müzik eğitimi programının temelini oluşturur. Bu eğitimin içeriği aşamalı olarak, teknik alıştırma ve etütleri, Türk ve dünya bestecilerinin eserlerinden örnekleri, eğitim müziği örneklerini, piyano literatürü ile okul müzik eğitiminde öğrenme- öğretme tekniklerini kapsar.
Aynı zamanda piyano dersi alan öğrencilerin kulak eğitimi, çok sesli duyuşları ve tonal duyguları gelişir.

Unutmamalıyızki! Çağdaş piyano eğitiminin amacı; sadece teknik ve müzikal açıdan gelişmiş öğrenciler yetiştirmek değil, gerek müzik öğrenimleri, gerekse meslek yaşamları süresince piyanoyu işlevsel olarak kullanabilecek öğrenciler yetiştirmektir (Çimen, 2013, s. 105). Piyano eğitiminin önemi konusunda okul öncesi yaştaki 78 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada piyano - zekâ katsayısı (IQ) arasındaki çarpıcı ilişkiyi de örnekleyebiliriz.

Okul öncesinde düzenli piyano dersleri alan çocukların zekâ katsayısının yüzde 50 hatta daha fazla arttığı, Kaliforniyalı iki bilim adamının araştırmasına göre piyano eğitimi alan çocukların özellikle matematik ve fen dallarında çok daha başarılı olduğu gözlenmiştir. Dr. Shaw ve Dr. Rauscher, ilk araştırmalarında bulguladıkları "Mozart dinlemenin birkaç saat süren etkisi"nin aksine, piyano eğitiminin etkisinin ömür boyu süreceğini söylüyor. Deney üç- dört yaşlarındaki çocuklar üzerinde yapılmış olsa da, 12 yaşına kadar alınan piyano derslerinin etkili olacağı belirtiliyor. Bunu da şu şekilde açıklamaktadırlar: "Müzik de tıpkı matematik ya da satranç gibi yüksek beyin fonksiyonları gerektiren bir uğraş. Bu alanlar, aynı zamanda iyi gelişmiş 'spatial' zekânın da temelini atıyor. Spatial zekâ, görsel dünyayı algılayabilme, nesnelerin görüntülerini zihinde oluşturabilme ve bunların farklılıklarını kavrama yetisine verilen addır. İki araştırmacı çocukların yoğrulmaya hazır beyinlerinin bağlantılar kurmak için şekil değiştirmeye müsait olduğunu anlatıyor. "Piyano dersleri sinirleri eğiterek beynin korteksindeki algısal gelişmeyi sağlamaktadır" (Dr. Rauscher 1993).

 

PİYANO KURSLARIMIZ


"Eğer piyanoda küçük ezgiler arıyorsan bu güzel bir şeydir;..."  R.Schumann

Uzun ve özveri gerektiren bir eğitim olan piyano eğitimi, öğretmen ve öğrenci ilişkisinin sağlıklı ileyişiyle yürütülür. Bunun için de ilk adım, ilk derste atılır.
Sanat merkezimizde öğrenciye, piyano çalmaya ilişkin temel bilgi ve becerileri aktarmak, onunla doğru diyaloğu kurmak, onun müzik bilgisini sohbet havası içinde ölçmek ve öğrencinin piyanoya sıcak bakmasını sağlamak, doğru bilgileri, doğru kaynakları kullanarak vermek en temel ilkemizdir.

Piyano kurslarımız heryaş grubu için farklı seçilmiş ve dünya genelinde kabul görmüş kaynaklar kullanılarak özel ders seklinde işlenir.
Ayrıca müzik eğitiminin vazgeçilmez bir dersi olan solfej dersleri ile de öğrencilerin nota okuyabilme becerileri geliştirilir.Piyano kurslarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim formunu doldurabilirsiniz.

 

PİYANO ÖĞRENCİLERİ VİDEO GALERİSİ

Piyano öğrencilerimizin ders ve etkinliklerde çekilmiş video örnekleridir..

İlke Yalçın

Deniz Candan

Ela Erdoğan


Erdem Ertürk

Nil Öztürk

Duru Or